DigIT 8.03.2014 Utvidet virkelighet #8Mars @ntnu

Register for DigIT 

8.mars åpner Dokkhuset dørene for DigIT2014.

17.30 INNGANGSREGISTRERING 

 18.00 VELKOMST OG PRESENTASJON AV KVELDENS KONFERANSIER

untitled-4

Maria Amelie er journalisten, forfatteren, festivalsjefen og jenta som fikk hele landet til å hamre på døra til Justisministeren i 2010. 

Ringvirkningene har fortsatt ikke stilnet etter at hele Norges Maria Amelie utfordret asylmyndighetene til mer human håndtering av asylsøkere.

I dag er Maria Amelie nettjournalist i Teknisk Ukeblad med ansvar for artikler om karriere, utdanning og innovasjon. Hun er også medlem i fagrådet til talentprogrammet Seema, er aktiv i festival- og kulturlivet, og holder foredrag om frivillighet, motivasjon og integrering.

INNLEDNING:  Hva kan norsk spillutvikling tilføre næringsliv og samfunn? 

Linn

LINN SØVIG

Linn Søvig er lidenskapelig opptatt av spill og brennende engasjert i å styrke norsk spillindustri. 

Som prosjektleder i Spillmakerlauget står hun i bresjen for et nasjonalt kompetansesenter for spillutvikling i Norge. Linn mener spillutvikling kan overføres til flere arenaer i samfunnet og næringslivet for øvrig.

På årets DigIT vil hun legge nok en stein på broen mellom næringsliv og spill.

INNLEDNING: KJÆRLIGHET OG IT; HENGER DET SAMMEN?

letiziaMARIA LETIZIA JACCHERI

Kjærlighet til IT og gleden av å være sammen med studenter er en visjon som Letizia Jaccheri lever etter. Det er en drivkraft man ikke skal kimse av. 

Letizia tilbringer mye tid sammen elektronisk kunst,  datamaskiner og studenter. For professoren ved Institutt for datateknikk og informasjonsvitenskap, er nullere og enere selve kjærlighetsspråket. Denne kvelden skal hun innvie oss i informasjonsteknologiens følelsesregister, og kanskje bringer hun fram både tårer og latter?

 INNLEDNING: Seksuell trakassering i onlinespill: Bug or feature? 

kristine bildeKRISTINE ASK

Det kan universitetslektor Kristine Ask svare på. I forskningsprosjektet «Syntetisk samarbeid og læring (…)», studerer hun blant annet forholdene mellom avatarene i spillverdenen.

På årets DigIT har Kristine med seg blodferske avsløringer fra sin siste studie.

OCULUS RIFT INTERAKTIV

Ta steget inn i dataspillet! Med Oculus Rifts briller får du tilgang til en verden du før bare så på en todimensjonal skjerm. På DigIT kan du få prøve brillene som sies å være framtida for virtuell underholdning. Tør du komme opp på scenen og prøve?

19.15 PAUSE

19.45 LIVE POLL 1: Før debatten

Myter og sannheter om dataspill: Hva mener du om dataspillets rolle i hverdagen? Vi tar temperaturen på publikums holdninger gjennom en live poll.

TRAILER: Play Again 

INNLEDNING: Hva er konsekvensene av en barndom uten kontakt med naturen?

Tonje Headshot 2TONJE HESSEN SCHEI

Trønderske Tonje Hessen Schei fulgte en gruppe amerikanske tenåringer ut på en ekspedisjon i villmarken. Det ble det film av.

Dokumentaren «Play again» viser på en skjør og dyperegående måte hva vi kan gå glipp av hvis den virtuelle virkeligheten tar over livene til våre barn.

«Play Again» har mottatt en rekke priser og er opptakten til årets paneldebatt om verdier og virkelighet, gå ikke glipp av den

Tonje er en prisbelønnet regissør og dokumentarist som til daglig jobber i Flimmer Film.

PANELDEBATT

DATASPILL: TIDSTYV ELLER NØDVENDIGHET

Presentasjon av paneldebattantene etterfulgt av debatt ledet av konferansier Maria Amelie.

Paneldeltakere:

 

20.30 PAUSE 

21.00 KAHOOTSession: 

Hva skjer når du tar med spillteknologien inn i klasserommet? Det blir et gameshow!

Læreren blir  verten mens elevene konkurrerer i fagrelaterte spørreleker via nettbrett, mobiltelefon eller PC.  På DigIT vil du selv få prøve ut suksesskonseptet som ble klekket ut av Alf Inge Wang ved NTNU, og ble nylig kåret til Årets Teknologibragd av Teknisk Ukeblad.

PRISUTDELING

Årets DigIT Kvinne 2014 ved juryleder og prisvinneren 2013, seniorforsker ved SINTEF, Jacqueline Floch

DigIT 2014 – Utvidet virkelighet – blir til i samarbeid med:

Nxt MediaKantega, BouvetOda Nettverk Midt-NorgeSirconDoguTEKNA, Din ERPHøgskolen i Nord-Trøndelag, NTNUSINTEFNorOff Fagskole og en rekke mennesker som ivrer for IT og medieteknologi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s